Jak dobrać pochłaniacze wilgoci do opakowania?

15.07.2019

Aby zabezpieczyć metal przed wpływem warunków zewnętrznych i korozją, najlepiej umieścić go w wydzielonym środowisku. Możemy to osiągnąć, stosując np. worek z folii antykorozyjnej VCI. W przypadku bardzo agresywnych warunków taka osłona może jednak nie wystarczyć. Jednym z produktów,  którym możemy zwiększyć ochronę metalu, jest pochłaniacz wilgoci. Często nasi klienci pytają, który produkt powinni użyć. Poniżej postaram się opisać, jakich danych potrzebujemy od klienta, aby dobrać absorbent do opakowania.

Producent każdego wyrobu powinien określić, jaka jest oczekiwana dla danego wyrobu wartość RH (wilgotność względna) w czasie transportu i magazynowania. Wiemy, że dla wyrobów metalowych taką graniczną wartością RH, przy której pojawiają się punkty korozyjne to 40%, w przypadku elektroniki należy zachować RH na poziomie 10 – 15%.

Dla przykładu, pakujemy wyroby w warunkach 85% RH oraz 250C, a chcemy w środku przesyłki utrzymać 15% RH, to znaczy, że z jej wnętrza należy usunąć taką ilość wilgoci, która pozwoli obniżyć RH z poziomu 85% do oczekiwanego pułapu 15%.

Jednak nie ma idealnych materiałów opakowaniowych i każdy z nich przepuszcza wilgoć. Dlatego producenci tych artykułów określają tzw. współczynnik przenikania wilgoci (WVTR) podawany w g/m2/dobę. Określa on ile gram wilgoci przenika przez 1 m2 opakowania w ciągu 24 godzin. Znając ten współczynnik oraz czas, w jakim wyrób ma podlegać ochronie, możemy wyliczyć ile wilgoci należy usunąć, aby utrzymać RH na określonym poziomie.

Podsumowując, by określić ile potrzeba pochłaniaczy wilgoci do określonego projektu, musimy znać następujące parametry:

  • warunki, w jakich będą pakowane wyroby – są one zmienne w zależności od pory roku, dlatego przyjmujemy te mniej korzystne i odgórnie decydujemy, że jest to 85% RH oraz 250C,
  • jaki materiał będzie stosowany podczas pakowania np.folia antykorozyjna VCI,
  • WVTR (współczynnik przenikania wilgoci),
  • wymiary opakowania,
  • wymagany czas ochrony.

Mając te dane od klienta, doradcy techniczni firmy EXCOR, są w stanie policzyć, ile wilgoci należy usunąć z opakowania, aby w określonym czasie utrzymać RH na poziomie zakładanym lub innym podanym przez producenta/eksportera.

Jako ciekawostkę podam jeszcze informację, że papier antykorozyjny VCI również może pełnić funkcję pochłaniacza w opakowaniu. Absorbuje wilgoć i dzięki odpowiedniemu PH, nie przenosi jej na powierzchnię metalu. Jest on też dodatkowym nośnikiem lotnych inhibitorów korozji, dzięki czemu zwiększa ochronę antykorozyjną w czasie transportu i przechowywania wyrobu.

Pochłaniacz wilgoci — jaki wybrać?

Wiesz już, jakich informacji potrzebujesz, by dopasować w odpowiedniej ilości pochłaniacz wilgoci. Jaki wybrać jednak do paczek? Za idealne zabezpieczenie transportowanych produktów przed nadmiarem wilgoci uznaje się głównie żel krzemionkowy lub glinkę bentonitową. Dodaje się wypełnione tymi substancjami pochłaniacze do paczek spożywczych, ubrań, elektroniki, a także przedmiotów, które bardzo źle znoszą wilgoć, np. metalu.

Wahania temperatury w miejscach pakowania paczek sprawiają, że w środku może osadzać się para wodna. Jeśli więc towar jest dostarczany z daleka różnym transportem, konieczne staje się zdecydowanie, jaki pochłaniacz wilgoci dobrać na ten czas. Profesjonalne firmy zwykle stosują silikażel, glinkę bentonitową lub opakowanie VCI. Te produkty to po prostu małe paczuszki z pewnym materiałem, często znajdują się w paczkach. Ich dopasowanie zapewnia produktom odpowiednie warunki z racji tego, że doskonale absorbują one wilgoć. Jednak znaczenie ma przy tym także ilość pochłaniaczy wilgoci — musi być ona dostosowana do określonych parametrów. Co ważne, na rynku otrzymasz między innymi:

  • pochłaniacze wilgoci w saszetkach — wykorzystywane podczas transportu materiałów oraz przechowywania ich w magazynach;
  • kontenerowe pochłaniacze wilgoci — stosowane przy transporcie morskim i nie tylko w branży motoryzacyjnej, lotnictwie itp.;
  • pochłaniacze Silica Gel.

Każdy z tych wariantów będzie pasował do innych warunków transportu i przewożonego ładunku i to na tej podstawie należy dobrać pochłaniacz wilgoci, jaki będzie odpowiedni.

Jaki pochłaniacz wilgoci? Dlaczego jego wybór to podstawa?

Zastanawiasz się, jaki pochłaniacz wilgoci dopasować, lecz wiesz, dlaczego jego wybór jest istotny? Przede wszystkim, gdy wysyłasz paczkę do swojego klienta lub po prostu transportujesz cenne materiały, niezależnie czy to spożywcze, czy może przemysłowe, są one narażone na zmienne czynniki zewnętrzne. Przeładunek paczek, ciągła zmiana temperatur może prowadzić do skraplania się wewnątrz produktu wody, która nie jest korzystna ani dla ubrań, ani dla sprzętów elektronicznych czy materiałów. Z tego względu w każdej paczce powinien się znaleźć pochłaniacz wilgoci, jaki zadziała skutecznie dla danego przedmiotu, zapobiegając gromadzeniu się wody. To sposób na zabezpieczenie drogich i cennych materiałów, które wysyłasz do klienta. W przeciwnym razie możesz narazić się na naprawdę wysokie koszty i straty.

Do zalet pochłaniaczy wilgoci zalicza się między innymi:

  • łatwość w użyciu — wystarczy dołożyć je do paczki, by działały;
  • utrzymują niski poziom wilgoci w opakowaniu;
  • są wykonane z naturalnych materiałów, nietoksyczne;
  • są bezpieczne dla produktów, które chronią;
  • zabezpieczają przed grzybami oraz pleśnią.

Jak zabezpieczyć paczkę przed wilgocią?

Nie jest jedynie ważne, jaki pochłaniacz wilgoci dopasować, lecz także jak odpowiednio zamieścić go w paczce, by rzeczywiście się sprawdził. Podstawą jest przede wszystkim wcześniejsze odpowiednie przechowywanie pochłaniacza tak, by nie tracił swoich wartości. Musi być zatem stale odseparowany od otoczenia, bez dostępu do powietrzna. Brak odseparowania sprawia, że zaczyna pochłaniać on wilgoć. Dlatego przede wszystkim liczy się szczelne przechowywanie tych produktów. Przy pakowaniu natomiast należy zwrócić uwagę, by pochłaniacz wilgoci nie był bezpośrednio blisko metalu, inaczej mogą powstać ślady na jego powierzchni. Przestrzeganie tych zasad z pewnością pomoże Ci odpowiednio zabezpieczyć paczkę.

Pochłaniacze wilgoci dostępne w ofercie firmy Excor. Co warto o nich wiedzieć?

Jeśli nie wiesz, jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – zapraszamy do skonsultowania się ze specjalistą z firmy Excor. W naszej ofercie znajdziesz pochłaniacze wilgoci w saszetkach, Silica Gel oraz kontenerowe pochłaniacze wilgoci. Nie dla każdego wybór konkretnego produktu jest oczywisty. Dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej o każdym z tych narzędzi.

Pochłaniacz wilgoci w saszetce. Dlaczego to dobry wybór?

Pochłaniacz wilgoci – jaki kupić? Polecamy produkt w saszetce. To rozwiązanie jest przede wszystkim bezpieczne dla środowiska. Wyróżnia się również wysokimi zdolnościami absorpcyjnymi. Jaki pochłaniacz wilgoci będzie dla Ciebie najlepszy? Poradź się eksperta z Excor!

Pochłaniacz wilgoci Silica Gel. Czym się wyróżnia?

Nie wiesz, jaki pochłaniacz wilgoci wybrać? Rozważ opcję zakupu Silica Gel. Ten produkt znakomicie chroni towary przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Kontenerowy pochłaniacz wilgoci. Zalety

Kontenerowy pochłaniacz wilgoci od firmy Excor to przede wszystkim produkt najwyższej jakości. Cechuje się on wygodą i bezpieczeństwem w użytkowaniu, a także doskonałą wydajnością.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł