Test Dart Drop – to inaczej „test przebicia metodą spadającego grotu”. Służy on do pomiaru odporności materiału na przekłucie i jest stosowany w laboratoriach Zerust/Excor do sprawdzania m.in. folii antykorozyjnej VCI. Posługujemy się w nim normą ASTM D1709A, co oznacza, że zrzucamy na próbkę folii grot o średnicy 38 mm z wysokości 66 cm. Ciężar grotu zwiększamy skokowo co 30 g, do momentu przebicia próbki. Następnie zmniejszamy ciężar i powtarzamy cykl tak długo, aż liczba pomiarów pozwoli nam na wykonanie dostatecznie dokładnych obliczeń wytrzymałości badanej partii produkcyjnej.
Tyle teorii. W praktyce „zaliczenie” tego testu polega na tym, aby znaleźć idealny kompromis pomiędzy grubością folii, a jej wytrzymałością na przebicie. Jak tego dokonać?
Jako producent folii antykorozyjnej VCI, która wykorzystywana jest zarówno do ochrony drobnych detali metalowych, takich jak kuleczki łożyskowe, jak i gigantycznych silników stosowanych w maszynowniach statków pełnomorskich, mamy świadomość, że nasza folia codziennie przechodzi różnego rodzaju próby wytrzymałości.
Zwyczajna folia LDPE, czyli taka, która produkowana jest z polietylenu niskiej gęstości, jest w stanie wytrzymać uderzenie grotu o ciężarze od 200g do 300g przy grubości 80 mikronów. Można podnosić próg wytrzymałości, najzwyczajniej zwiększając grubość folii, czego konsekwencją jest zwiększanie jej ceny. Aby tego uniknąć, zamiast zwiększać grubość folii do 120 mikronów, by uzyskać wynik 450 g na teście, stosujemy dwa „triki”, dzięki którym nasza folia VCI przy grubości 60 mikronów może pochwalić się taką samą wytrzymałością. Nazywamy ją S-450 (strong), czyli folią wzmocnioną.
„Triki”, o których mowa to:
- Proces produkcji, w którym nie korzystamy z chłodziarek powietrza i pozwalamy folii na wolniejszą, ale za to bardziej uporządkowaną krystalizację struktury;
- Zastosowanie mieszanki według własnej receptury, która zawiera polimery liniowe działające jak zbrojenie dla struktury folii.
Proces wzmacniania folii VCI w żaden sposób nie wpływa na jej podstawową własność, czyli ochronę antykorozyjną. W naszej ofercie posiadamy jej następujące rodzaje:
- ES-450/ES-510 – wzmocnioną folię typu E służącą do zabezpieczania żelaza, stali i metali żeliwnych;
- AS-450/AS-510 – uniwersalną wzmocnioną folię do ochrony wszystkich typów metali, bez względu na ich rodzaj;
- MMS-450/MMS-510 – wzmocnioną folię typu MM służącą do zabezpieczania produktów zawierających kombinacje metali żelaznych i nieżelaznych;
- NE(c)S-450/NE(c)S-510 – wzmocnioną folię typu NE(c) służącą do zabezpieczania metali nieżelaznych, takich jak aluminium, miedź, mosiądz czy brąz, oraz metale szlachetne.
Inż. Michał Matusiak