DATA LOGGER, czyli badanie warunków atmosferycznych w przesyłce – blog Excor.pl

Niejednokrotnie zastanawiamy się, co dzieje się z przesyłką podczas drogi do odbiorcy, która zajmuje nawet kilka miesięcy. Zagrożeniami w transporcie, które mogą powodować korozję metalu, są m.in. wahania temperatur i wilgotności. Takie zmienne warunki atmosferyczne prowadzą do powstania tzw. „punktu rosy”, czyli kondensacji pary wodnej na powierzchni metalu. To zjawisko jest dużym zagrożeniem dla przewożonego produktu i przy niewłaściwie dobranym opakowaniu, może powodować korozję.

Aby uniknąć takiej sytuacji, ważny jest właściwy dobór opakowania chroniącego przed rdzą. Tu pomocne może okazać się użycie urządzenia „Data Logger”, które umieszczane jest wewnątrz worka antykorozyjnego VCI. Jego zadaniem jest ciągły pomiar, między innymi temperatury [T] oraz wilgotności bezwzględnej [RH] ze stałą częstotliwością. Nasi doradcy techniczni pomagają i odpowiednio programują mierniki indywidualnie do każdej kontrolnej wysyłki tak, by otrzymane wyniki, w jak najwierniejszy sposób odzwierciedliły to, co działo się podczas transportu i pomogły w ten sposób dobrać optymalny materiał opakowaniowy.

Zdjęcie nr 1 przedstawia jedno z urządzeń, które wykorzystujemy do badań. W zależności od wprowadzonych ustawień czas zbierania danych może trwać nawet do 12 miesięcy.

Zdjęcie 1:Data Logger” EL-USB-2-LCD

Na podstawie wykonanych i zapisanych pomiarów zmian temperatury [T] i wilgotności [RH], nasi doradcy są w stanie określić, czy podczas transportu doszło m.in. do osiągnięcia „punktu rosy”, uszkodzenia worka antykorozyjnego lub otwarcia opakowania przez osoby trzecie.

Zdjęcia nr 2 oraz 3, przedstawiają przykładowe odczyty wartości zmian temperatury T[oC] – linia koloru czerwonego oraz zmian wilgotności bezwzględnej RH [%] – linia koloru niebieskiego wraz z wyliczaną temperaturą „punktu rosy – dew point” [oC] – linia koloru zielonego.

W obszarach oznaczonych czarnymi owalami można uznać, że dochodzi do kondensacji pary wodnej na powierzchni chronionych antykorozyjnie produktów znajdujących się wewnątrz opakowania, a to prowadzi w dalszym etapie do przyspieszenia procesu korozji metalu. Tak wykonane pomiary temperatury i wilgotności mają ogromne znaczenie przy odpowiednim doborze skutecznego systemu ochrony przeciwkorozyjnej.

Dlaczego dochodzi do kondensacji pary wodnej w zamkniętym opakowaniu antykorozyjnym VCI i jak tego uniknąć? Jak na podstawie powyższych wykresów możemy stwierdzić, czy doszło do osiągnięcia „punktu rosy”? Na te pytania odpowiem w następnym poście, który już wkrótce.

oprac. Krzysztof Czerski

Ostatnie wpisy na blogu


DATA LOGGER, czyli badanie warunków atmosferycznych w przesyłce


Test folii DART DROP. Czym jest i jak zdać go na piątkę


Zabezpieczenie wewnętrznych powierzchni stalowych rur


Jak dobrać pochłaniacze wilgoci do opakowania?