Transport elementów metalowych jest trudny i wymaga szczególnych działań, by odpowiednio zabezpieczyć produkt. Podczas przewozu jest on narażony na przebywanie w skrajnych temperaturach, co może prowadzić do skraplania się wody wewnątrz paczki, a tak jak wiadomo jest czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się korozji. Przy transporcie materiałów o wysokiej wartości niezbędne jest wprowadzenie środków zaradczych. Wtedy z pomocą przychodzi specjalny emiter VCI. Co to jest i jakie ma zastosowania? Wyjaśniamy w poniższym poradniku. Zachęcamy do lektury.
Co to jest emiter i jakie ma zastosowanie?
Jeśli nigdy wcześniej nie spotkałeś się ze słowem emiter, co to jest, będziesz miał okazję dokładnie poznać jego cechy i zastosowanie. A zatem emitery antykorozyjne VCI (Vapor Corrosion Inhibitors) stanowią specjalne rozwiązania, które wykorzystuje się w transporcie do ochrony metalowych części i powierzchni przed korozją. Jak zatem działają? Emitery VCI emitują lotne parujące związki chemiczne, które kształtują warstwę ochronną na powierzchni metalu, zapobiegając jego korozji. Co ważne, dostępne są w wielu różnych formach. Mogą mieć kształt cienkich plastrów, kapsuł, woreczków czy pianek. Ich zadaniem jest dotrzeć w każde miejsce w paczce i zapewnić odpowiednią ochronę transportowanych elementów.
Gdy podstawowa folia VCI wykorzystywana do pakowania paczek okazuje się niewystarczająca, wówczas stosuje się właśnie dodatkowy emiter antykorozyjny. Co to jest? Chodzi oczywiście o wspomniane już produkty. Z racji tego, że mają one dotrzeć do różnych miejsc w paczce, by zapewnić ochronę, muszą przyjmować różną formę. Wymienione rozwiązania stosuje się bardzo często w transporcie morskim i lotniczym, gdzie obecność wilgoci i soli morskiej zwiększa ryzyko korozji.
Skoro wyjaśniliśmy już co to jest emiter antykorozyjny VCI, warto również odpowiedzieć, dlaczego właśnie on stanowi najlepszy produkt ochronny. A więc emitery są skutecznym i bezpiecznym sposobem ochrony przed korozją, ponieważ nie powodują uszkodzeń powłoki lakierowej, nie są toksyczne i nie wpływają negatywnie na środowisko. Dlatego są coraz częściej stosowane w transporcie, gdzie stają się szczególnie przydatne do ochrony metalowych elementów przed szkodliwymi skutkami korozji.
Zastosowanie emiterów VCI
Emiter VCI jest stosowany do ochrony takich elementów, jak stalowe kontenery, maszyny, urządzenia i narzędzia. Jednak wykorzystuje się tego rodzaju zabezpieczenia w naprawdę różnych branżach i to nie tylko w transporcie, lecz także magazynowaniu metalowych konstrukcji. Gdzie jeszcze użytkowane są emitery, co to jest dla poszczególnych branż? Mogą one być wykorzystywane m.in. w:
- transporcie morskim – do ochrony stalowych elementów;
- przemyśle motoryzacyjnym – w celu ochrony metalowych elementów w samochodach podczas produkcji i transportu oraz w magazynach z częściami samochodowymi;
- przemyśle lotniczym – do ochrony elementów metalowych, np. silników, przekładnie czy układy hamulcowe;
- przemyśle metalowym — stosowane do ochrony metalowych elementów podczas produkcji, magazynowania i transportu różnych produktów, takich jak rury, profile, blachy czy elementy konstrukcyjne;
- przemyśle elektronicznym – przy urządzeniach AGD.
Propozycje dostępnych na rynku emiterów VCI
Wyjaśniliśmy już, co to emitery, postanowiliśmy przygotować jednak zestawienie różnych ich rodzajów wykorzystywanych do transportu materiałów metalowych:
emiter antykorozyjny ActivPark — to specjalna ochrona dla elementów stalowych oraz aluminium. Zapewnia on długotrwałe zabezpieczenie i stanowi zupełną nowość na rynku, która pozwala zabezpieczyć przedmioty przed szybko postępującą korozją.
kapsuły antykorozyjne — zapewniają ochronę wewnątrz zamkniętych urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych; Kapsuła ma za zadanie nasycać miejsce specjalną bezwonną oraz nietoksyczną parą, dzięki czemu na elementach tworzy się warstwa ochronna;
pianka antykorozyjna — to specjalna pianka, którą można wyłożyć na dnie paczki i owinąć transportowane metalowe elementy.
Powiązane artykuły: