Jak chronić elementy metalowe w transporcie morskim?

19.05.2021

Wyobraźmy sobie taki scenariusz – firma produkcyjna działająca w obszarze automotive realizuje kontrakt na dostawę elementów rozrządu do fabryki w Indiach. Klient zgłosił reklamację na pierwszą dostawę. Powód: korozja. Jesteś kierownikiem do spraw jakości i przed Tobą wiele takich wysyłek, co powinieneś zrobić aby nie ponosić kosztów związanych z obsługą reklamacji? Rozwiązanie: opakowania antykorozyjne VCI!

Co grozi komponentom metalowym podczas transportu morskiego?

kontenery w drodze do portu

W przemyśle produkcyjnym, przesyłki kontenerowe są najpowszechniejszym sposobem transportu części metalowych. Transport drogą morską stawia wiele wyzwań logistycznych przed producentami Automotive. Od producentów kół zębatych poprzez maszyny przemysłowe, wszyscy borykają się z problemami jakie stawiają im warunki panujące na morzu.

Podczas długiego czasu transportu, który może trwać nawet kilka miesięcy, na całym świecie kontenery transportowe są narażone na trudne warunki środowiskowe. Wszechobecna sól, cykliczne osiąganie temperatury punktu rosy, oraz wysoka wilgotność. W takich warunkach, nagromadzona w kontenerze wilgoć kondensuje wzdłuż wewnętrznych ścian kontenera. Ta kondensacja (powszechnie znana jako deszcz kontenerowy) będzie następnie kapać ze ścian i sufitu kontenera na skrzynie, palety i opakowania antykorozyjne wewnątrz pojemnika. Jeśli części metalowe są źle zapakowane, wilgoć może dostać się do środka i przyspieszyć korozję.

Aby właściwie zaplanować wysyłkę kontenerów drogą morską, musisz zrozumieć na co narażone są transportowane elementy. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki film przedstawiający proces powstawania deszczu kontenerowego i dlaczego metal koroduje w transporcie morskim.

Opakowania antykorozyjne i lotne inhibitory korozji jako rozwiązanie problemu korozji w transporcie morskim

Pierwszym rozwiązaniem problemu jakie nasuwa się samo jest zastosowanie pochłaniaczy wilgoci. Niestety, sam środek osuszający często nie wystarcza.

Opakowania antykorozyjne spełniają bardzo ważną rolę w transporcie morskim. Kontrolują poziom wilgotności oraz co najważniejsze, dostarczają lotne inhibitory korozji, które oddziałują na powierzchnię metalu, pasywują ją i uniemożliwiają zachodzenie procesów elektrochemicznych i powstawanie korozji. Opakowania antykorozyjne projektowane są najczęściej z folii antykorozyjnej i/lub folii barierowych, emiterów lotnych inhibitorów korozji oraz pochłaniaczy wilgoci.

Czy można stosować pochłaniacze wilgoci i VCI jednocześnie?

Opakowania antykorozyjne i pochłaniacze wilgoci działają na różne sposoby w zmniejszaniu ryzyka korozji. Opakowania antykorozyjne VCI emitują lotne inhibitory korozji, które hamują korozję elektrochemiczną. Absorbent ma za zadanie pochłaniać wilgoć z atmosfery, redukując elektrolit, który przyspiesza korozję. Opakowania antykorozyjne i pochłaniacze wilgoci nie kolidują ze sobą, co oznacza, że lotne inhibitory korozji VCI nie powstrzymają pochłaniania wilgoci przez absorbent, a pochłaniacz nie powstrzyma emisji VCI i nie wpłynie na to, że folia antykorozyjna lub papier antykorozyjny przestanie działać.

Sposoby zabezpieczania przesyłek kontenerowych – przykłady

Opakowanie antykorozyjne do transportu morskiego

Najpowszechniejszym sposobem przygotowywania przesyłek do transportu morskiego są opakowania antykorozyjne złożone z:

  • folia antykorozyjna w postaci torebek, worków lub kapturów dopasowanych do rozmiarów palety lub skrzyni
  • papier antykorozyjny, jeżeli wymagane jest użycie dodatkowych przekładek oddzielających elementy od materiałów organicznych (np. od przekładek kartonowych)
  • Emitery VCI, które nasycają powierzchnię lotnymi inhibitorami korozji. Zastosowanie ich jest ważne w przypadku przesyłek wielkogabarytowych.
  • Pochłaniacze wilgoci, które możemy wykorzystywać w postaci saszetek umieszczanych bezpośrednio w opakowaniach, lub specjalnie do tego zaprojektowane pochłaniacze kontenerowe, które wieszamy na ścianach kontenera.
  • Folia barierowa – nie zawiera inhibitorów korozji ani żadnej chemii chroniącej metalowe detale przed korozją, ale skutecznie kontroluje poziom wilgotności wewnątrz opakowania.

Opakowania antykorozyjne przygotowane z wymienionych powyżej elementów są w stanie skutecznie zabezpieczyć materiał przed korozją, nawet w najtrudniejszych warunkach. Kontrola wilgotności i molekuły antykorozyjne VCI skutecznie chronią powierzchnie metalu na wielu płaszczyznach.

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie opakowania, aby nie ulegało zniszczeniu podczas załadunku lub przeładunku. Ważne jest, aby opakowania antykorozyjne złożone głównie z folii VCI były odpowiednio zamknięte lub zgrzane, aby uniemożliwić grawitacyjne spływanie wody skondensowanej na powierzchni folii do wnętrza opakowania.

Jeżeli użyjemy papier antykorozyjny, oprócz dobrego źródła VCI pełni on również funkcję delikatnego pochłaniacza wilgoci, który będzie kontrolował nam wilgotność wewnątrz opakowania.

Opakowanie antykorozyjne VCI

Co jeszcze będzie przydatne w transporcie kontenerowym?

Oprócz wymienionych elementów, warto nasze transporty wyposażyć w dodatkowe urządzenia takie jak:

  • wskaźnik wilgotności lub dataloggery – urządzenia te monitorują zmiany wilgotności wewnątrz opakowania. W przypadku stosowania folii barierowej ich użycie jest niezbędne, ponieważ taki rodzaj zabezpieczenia traci swoje właściwości w momencie rozszczelnienia. W przypadku transportu elektroniki, konieczne jest monitorowanie wilgotności nawet w zakresie 5-15% wilgotności względnej.
  • Wskaźniki wstrząsu i przechyłu – montowane na ścianach skrzyń pomogą nam stwierdzić, czy towar był w odpowiedni sposób przewożony.
  • Opakowania antykorozyjne z folii termokurczliwej – użycie ich może być wskazane w przypadku wielkogabarytowych maszyn i urządzeń, które są przewożone na otwartych platformach. Termokurczliwa folia antykorozyjna posiada specjalne dodatki UV i jest na tyle gruba, by zabezpieczyć towar nawet przed bezpośrednim oddziaływaniem warunków atmosferycznych.
Folia termokurczliwa VCI

Podsumowanie

Zastosowanie powyższych wskazówek pozwoli ochronić Twoje elementy przed korozją w trakcie transportu morskiego, co wpłynie pozytywnie na ilość reklamacji i pozwoli zachować dobre relacje z Twoimi klientami.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy zaprojektowaniu optymalnych opakowań antykorozyjnych dla Twoich potrzeb, nasi inżynierowie mogą Ci w tym pomóc. Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub napisz bezpośrednio na adres excor@excor.pl i poproś o darmową konsultację.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł