Zabezpieczenie antykorozyjne eksponatów muzealnych to niezwykle trudne zadanie. W Polsce jest ponad 100 muzeów, które potrzebują skutecznej ochrony swoich zbiorów przed korozją. Szczególnie, że w większości z nich występuje problem zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania. Zwykle eksponaty są magazynowane na poddaszach (bardzo wysokie temperatury) lub w piwnicach (niskie temperatury i wysoka wilgotność). Dlatego stosowanie skutecznej ochrony antykorozyjnej jest niezwykle ważne.
Celem konserwacji zabytkowych przedmiotów jest zachowanie ich oryginalnego wyglądu. Jednak większość konserwatorów nie godzi się na stosowanie ochrony antykorozyjnej, która mogłyby ten wygląd zmienić. Poszukują skutecznej i neutralnej metody ochrony antykorozyjnej. Taką metodą są m.in. lotne inhibitory korozji (VCI).
W laboratorium Zerust/Excor w Dreźnie zostały przeprowadzone testy pakowania muzealnych eksponatów w nasze produkty opakowaniowe. Wyniki badań z komór klimatycznych potwierdziły, że produkty VCI Zerust/Excor spowalniają postęp korozji. W ramach dodatkowych testów artefakty muzealne zostały poddane rzeczywistym warunkom zewnętrznym w trakcie dalekiego transportu lądowego. Na czas podróży były one zapakowane w folię VCI Zerust/Excor typu A i MM. Wynik testu był bardzo dobry.
Na liście rekomendowanych przez naszą firmę produktów VCI dla muzealnictwa, można znaleźć m.in.:
- antykorozyjne torebki strunowe (VCI). Są one stosowane w muzealnictwie ze względu na wysoką skuteczność i łatwość w użyciu.
- emitery VCI (kapsuły antykorozyjne, płytki Plastabs), które służą do ochrony antykorozyjnej artefaktów eksponowanych w szklanych gablotach,
- odrdzewiacz Axxaclean 2048, który został przetestowany w laboratoriach konserwatorskich w celu czyszczenia skorodowanych przedmiotów.
Kolejny produkt, który zaproponowało laboratorium ZERUST/EXCOR to saszetka ActivPak ™ 35. Poprzez zwiększenie stężenia molekuł VCI, chroni szybciej, a tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa detali.
Przedmioty, w przypadku których sprawdza się ten rodzaj ochrony antykorozyjnej, to np.:
- przedmioty metalowe (Fe, Ag, Sn, Cu i ich kombinacja),
- broń (połączenie metali, drewna i skóry).
Konserwowane obiekty zabytkowe, ze względu na konieczność minimalizowania zmian ich kształtu, objętości, formy, czy też kolorystycznych, rzadko mogą być w pełni oczyszczone z korozji. Wydobyte z ziemi eksponaty są najczęściej skorodowane i brudne. Dlatego też po oczyszczeniu z zabrudzeń, należy jak najszybciej wstrzymać dalsze procesy korozyjne stosując m.in. produkty VCI Zerust/Excor.
Jeżeli temat okazał się dla interesujący i chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat możliwości ochrony antykorozyjnej zabytkowych przedmiotów metalowych zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą technicznym.